A JIT egy innovatív megközelítés a termelés és beszerzésszervezésben, amely minimálisra csökkenti a készleteket, és jelentősen javítja a gyártás átfutási idejét és a vállalat rugalmasságát, valamint a vállalat tőkeforgási sebességét.
Lényege, hogy folyamatos termeléshez szükséges alkatrészek és alapanyagok éppen akkor álljanak rendelkezésre, amikor szükség van rájuk. A JIT egy készletezési filozófia, amelyet a jó szervezés és a modern technológiák alkalmazása tesz lehetővé. A vállalati készletek szintjét és az időveszteségeket (és általában minden veszteséget) minimálisra igyekszik csökkenteni.
A JIT egy szívásos rendszer, azaz a vevői igény beérkezése, ami a gyártási és rendelési folyamatokat elindítja és ennek alapján a termék konstrukciójának és gyártási technológiájának ismeretében határozzuk meg, hogy mikor, milyen folyamatokat kell elindítanunk, hogy az egyes folyamatok kimenetei éppen időben rendelkezésre álljanak, amikor azokra a gyártás során szükség van.
A JIT a vevői igényekből indul ki és azt biztosítja, hogy a megfelelő termékek, a megfelelő mennyiségben a megfelelő időre elkészüljenek.
Ahogy korábban már említettük a JIT alkalmazásának számos technológiai és szervezési feltétele van:
A JIT szintén japán eredetű módszer, amelyet Taichi Ohno fejlesztett ki a Toyota-nál.