Pareto elemzés diagram


A Pareto elv teljesülését az élet számos területén meg lehet figyelni. A módszer a nevét Wilfredo Pareto, olasz tudóstól kapta, aki Milano lakosságát megfigyelve arra a megállapításra jutott, hogy a lakosság 20%-ának a kezében összpontosul a város vagyonának 80%-a. A minőségmenedzsment területén való érvényességét először Juran figyelte meg az 50-es években. A Pareto elv a lényeges kevés és a jelentéktelen sok megkülönböztetésére használható, tehát annak a néhány fontosabb problémának a kiválasztására, amelyek megoldásától a legnagyobb eredményeket várhatjuk.
 

Célja:

A legfontosabb tényezők, területek, problémák, termékek kiválasztása.

Példa: Pareto diagram (vevői elégedetlenség okai)

 

A technika lényege:

Az elemzés az 80/20 szabályon alapszik, amely szerint a problémák 80%-a mögött a kiváltó okok 20%-a áll. Tehát ez alapján érdemes rangsorolni a problémákat és először lényeges 20%-kal kell foglalkozni. A Pareto elemzést sokszor az adatgyűjtő lappal vagy egyéb módszerrel gyűjtött adatok elemzésére szolgál. A Pareto diagram, egy olyan speciális oszlopdiagram, amely az adatokat (pl.: hiba okok) a legnagyobb gyakoriságútól a legkisebb felé haladva ábrázolja. (Az x - tengelyen egymás mellett ábrázoljuk a különböző adatkategóriákat a legnagyobb gyakoriságútól haladva a legkisebb gyakoriságú felé, az y - tengelyen ábrázoljuk a gyakoriságokat). Sokszor az összegzett gyakoriságot is ábrázoljuk a diagramon egy görbével.
 

Alkalmazása:

A problémaazonosításnál, a fejlesztési prioritások kijelölésénél, valamint a fejlesztés eredményeinek az ellenőrzésénél.